Accenture: Situace na poli čipů se zlepší nejpozději v roce 2024

31. 1. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: © Gordon Bussiek - Fotolia.com
Podle studie dojde i ke změně Moorova zákona.

Z nové studie společnosti Accenture vyplynulo, že tři čtvrtiny (76 %) vedoucích pracovníků firem v oboru čipů očekávají, že nejpozději do roku 2024 se problémy spojené s výpadky v dodavatelských řetězcích zmírní a situace se zlepší.

Zároveň však podotýkají, že společnosti musí být připraveny čelit dalším tlakům na trhu a více se zaměřit na investice, které jim pomohou zajistit budoucí růst.  

Mezi největší výzvy pro zachování stabilních dodávek respondenti uvádějí inflaci a vývoj ekonomiky (35 %), přetrvávající důsledky a restrikce spjaté s onemocněním covid-19 (20 %), nedostatek kvalifikovaných talentů (18 %), podhodnocené investice (14 %) a možné zhoršení geopolitické situace (12 %).  

Tím, jak se postupně zlepšuje situace kolem nedostatku čipů, což mimo jiné souvisí i se zpomalením poptávky v důsledku obav z inflace, začínají podniky vyrábějící polovodiče čelit novým problémům způsobeným geopolitickou situací a rostoucím nedostatkem talentů,” říká Pavel Vrba z Accenture.

Vliv na změnu bude mít geopolitika i konkurence

Accenture uvádí, že respondenti v rámci průzkumu vybírali i z několika faktorů, které budou mít největší vliv na schopnost firem pokračovat v inovaci polovodičů během následujících let.

Zde mnohem častěji zmiňují geopolitickou situaci a problematiku nezávislosti ve výrobě čipů (48 % dotazovaných), 42 % rovněž uvádí rizika spjatá s kybernetickými útoky a potřebu kvalitnější kybernetické bezpečnosti a 39 % zmiňuje jako jeden z faktorů i rychle se měnící konkurenční prostředí.

Studie také uvádí, že se můžeme dočkat i změny takzvaného Moorova zákona, který říká, že počet tranzistorů v integrovaném obvodu se zdvojnásobí přibližně každé dva roky. Až 65 % vedoucích pracovníků se totiž domnívá, že do roku 2024 se tempo zpomalí a tranzistory nebudou přibývat takovou rychlostí.

Kromě toho 56 % respondentů věří, že nejlepším způsobem, jak do budoucna zvýšit odolnost celého odvětí, je posílit ochranu duševního vlastnictví firem.

Zaostřeno na metaverse

Accenture rovněž identifikoval čtyři oblasti, které budou v následujících letech hrát velkou roli ve výrobě a využití čipů. Například dvě třetiny (67 %) vedoucích pracovníků se domnívají, že čipy jsou kritickou technologií pro rozvoj metaverse.

Celkem 44 % vedoucích pracovníků pak očekává, že do roku 2024 vyčlení v rámci své firmy více než 20 % svého rozpočtu na výrobu čipů určených pro rozvoj metaverse. Experti navíc očekávají, že poptávka po čipech poroste i v souvislosti se zájmem o digitální zdraví.

Jako největší překážky pro budoucnost mobility jsou uváděny rozšířený nedostatek čipů a obavy o náklady, což vede 93 % exekutivců k názoru, že výrobci automobilů by měli více spolupracovat s výrobci čipů a technologickými firmami na vývoji technologií pro mobilitu nové generace.

A konečně více než devět z deseti vedoucích pracovníků (93 %) věří, že iniciativy v oblasti udržitelnosti budou mít pozitivní dopad na ziskovost firem a zároveň povedou k tvorbě udržitelnějších spotřebitelských produktů.

bitcoin školení listopad 24

V rámci průzkumu společnosti Accenture byla udržitelnost uvedena jako oblast, která bude v příštích pěti letech hrát pravděpodobně nejdůležitější roli v celém hodnotovém řetězci polovodičů.

Zdroj: Accenture

Čtěte dále

Red Hat: Co nás čeká v oblasti automatizace a využití AI?
Red Hat: Co nás čeká v oblasti automatizace a využití AI?
ČSÚ: Tuzemské tržby v ICT sektoru v roce 2023 přesáhly bilionovou hranici
ČSÚ: Tuzemské tržby v ICT sektoru v roce 2023 přesáhly bilionovou hranici
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
ComSource: Počet DDoS útoků na české firmy zůstává nízký, u kritické infrastruktury je tomu naopak
ComSource: Počet DDoS útoků na české firmy zůstává nízký, u kritické infrastruktury je tomu naopak