České firmy nemají dostatečné kybernetické zabezpečení, rozpočty přesto neporostou (EY)

3. 12. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Autor: © Kobes - Fotolia.com
Studie společnosti EY ukázala, že české společnosti výrazně zaostávají za světem i nejbližším okolím co se týče kybernetické bezpečnosti a příslušných investic. Jen pětina dotázaných českých společností chce v příštím roce zvýšit své investice do bezpečnosti o alespoň 5 %.

Společnost EY zveřejnila výsledky svého každoročního průzkumu, v němž se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost a přístup podniků k této otázce. Studie EY Global Information Security Survey 2015 - Creating trust in the digital world se zúčastnilo 1 755 zástupců firem z celkem 67 zemí světa včetně České republiky.

Studie ukázala, že více než třetina (36 %) dotázaných společností dostatečně nedůvěřuje vlastním bezpečnostním opatřením na odhalování sofistikovaných kybernetických útoků.

Téměř devět z deseti firem ve světě i v ČR si dokonce myslí, že jejich kybernetická bezpečnost vůbec nevyhovuje nebo vyhovuje jen částečně jejich obchodním potřebám.

Rozpočty jako hlavní překážka...

Hlavní překážkou je přitom výše rozpočtu na kybernetickou bezpečnost. Sedm z deseti (69 %) firem zastává názor, že mají-li sladit nezbytná bezpečnostní opatření s mírou tolerance vůči riziku stanovenou vedením společnosti, potřebují svůj rozpočet navýšit až o polovinu.

V ČR přitom pouze 7 % oslovených firem deklarovalo více než 5% meziroční růst rozpočtu na bezpečnost, přičemž ve světě to byla rovná polovina (50 %). Podobný rozdíl panuje i v plánech do budoucna. Zvýšit svůj rozpočet na kybernetickou bezpečnost o více než 5 % chce v příštím roce jen pětina (21 %) českých firem, globálně opět více než polovina (54 %).

České firmy v tomto ohledu přitom výrazně zaostávají i za nejbližšími sousedy. V Maďarsku hodlá výrazněji investovat každá třetí (31 %) firma, v Polsku to pak plánuje více než polovina dotázaných (57 %). Odpovědi českých respondentů se lišily i v dalších ohledech, jak uvádí Petr Plecháček, manažer oddělení IT poradenství EY:

Zatímco ve světě patří mezi hlavní priority ochrana úniku dat, BCM/DR a řízení identit a přístupů, čeští respondenti považují vedle řízení identit a přístupů za priority především řešení incidentů a privilegovaná přístupová práva.“

... a nedbalý zaměstnanec jako hlavní hrozba

Za hlavní hrozbu, resp. způsob, jakým útočník pronikne do systému, české firmy považují demotivované zaměstnance (31 %), přičemž do této kategorie spadají incidenty způsobené zanedbáním bezpečnostních povinností, případně absencí osvěty a proškolení. Stejně výrazně se oslovené tuzemské firmy obávají podvodu (31 %), dále pak spamu (17 %) nebo phishingu (15 %).

A koho se firmy v oblasti kybernetických útoků bojí nejvíce? V globálním měřítku studie jde o organizovaný zločin (59 %), vlastní zaměstnance (56 %) a hacktivisty (54 %). Na dalších místech pak figurují například státem sponzorované útoky (35 %).

České firmy uváděly na prvním místě vlastní zaměstnance (24 %) a na druhém místě „vlky samotáře“ z řad hackerů a státem sponzorované útočníky (v obou případech 14 %). V roce 2014 přitom zaměstnance označilo za hrozbu 75 % dotázaných českých firem a osamělého hackera 50 %. Tento meziroční „propad obav“ je podle EY bezprecedentní.

Alarmujícím závěrem studie pak je, že 77 % českých respondentů chybí oddělení či alespoň tým zaměstnanců, kteří by zkoumali nově vznikající technologie a jejich dopady na bezpečnosti.

Program zaměřený na analýzu relevantních hrozeb (threat intelligence) chybí 62 % tuzemskch respondentů. Navzdory výše uvedenému však 45 % oslovených českých firem nechystá žádná vylepšení v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Inforgrafika - Závěry globální studie

bitcoin školení listopad 24

EY - inforgrafika, kybernetická bezpečnost

Zdroj: EY

Čtěte dále

Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT
Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends