Check Point: Největší hrozbou pro české organizace je malware GuLoader

3. 7. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: © Daevid - Fotolia.com
Odborníci upozorňují, že nová verze malwaru je pro řadu antivirů neviditelná.

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého byla v květnu největší hrozbou pro české organizace nová verze malwaru GuLoader.

Z analýzy vyplynulo, že GuLoader, který kyberzločinci používají ke stahování dalších hrozeb, zejména zlodějských malwarů, a také k maskování před antiviry, ohrožoval více než 16 % českých organizací.

Nejnovější verze podle odborníků navíc využívá sofistikovanou techniku nahrazení kódu v legitimním procesu, což ještě ztěžuje jeho detekci. Plně zašifrované pokyny jsou nepozorovaně uloženy v renomovaných veřejných cloudových službách, včetně Google Disku.

Experti upozorňují, že vzhledem k jedinečné kombinaci šifrování, specifického formátu a oddělení jednotlivých složek hrozby jsou škodlivé aktivity pro řadu antivirů neviditelné. Jedná se tak o velmi nebezpečnou hrozbu pro uživatele i pro společnosti.

Hrozí i FormBook

Check Point dále odhalil, že na téměř 15 % českých organizací útočil také dlouhodobě známý zlodějský malware FormBook, který krade informace a je prodáván na nelegálních hackerských fórech. Často je také šířen právě malwarem GuLoader.

FormBook podle analytiků shromažďuje přihlašovací údaje z různých webových prohlížečů, vytváří snímky obrazovky, monitoruje a zaznamenává stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě pokynů z řídícího a velícího serveru.

Kyberzločinci stále častěji zneužívají k šíření malwaru i veřejné nástroje a služby. Důvěryhodnost zdroje tak už nezaručuje bezpečnost,“ říká Tomáš Růžička, SE team leader z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Je proto důležité se vzdělávat, a mít tak možnost poznat podezřelé aktivity hned v jejich počátku. Důrazně doporučujeme prověřit obsah zprávy a odesílatele dřív, než začnete stahovat přílohu nebo sdělovat další informace,“ dodává.

Česko i Slovensko si pohoršily

Společnost vydala i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se v květnu posunula o 3 místa mezi méně bezpečné země a obsadila 35. pozici. Podobně se posunulo i Slovensko, a to o 5 míst směrem k nebezpečnějším zemím na aktuální 54. příčku.

První, tedy nejnebezpečnější příčku obsadilo už několik měsíců po sobě Mongolsko. Nejvýrazněji se mezi nebezpečné země posunula Srí Lanka, která poskočila o 53 míst až na 39. pozici.

Výzkumný tým zároveň upozorňuje, že největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenské subjekty a na třetím místě jsou zdravotnické organizace.

Mezi mobilním malwarem vládne Anubis

Zpráva v neposlední řadě uvádí, že škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vládl v květnu Qbot, který měl dopad na 6 % organizací. FormBook na druhé příčce zasáhl 5 % společností a AgentTesla na třetím místě ohrožoval 3 % organizací.

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na mobilní zařízení vládl bankovní trojan Anubis, následovaly mobilní malwary AhMyth a Hiddad.

Check Point také analyzoval nejčastěji zneužívané zranitelnosti. Kyberzločinci se pro útoky na podnikové sítě snažili zneužívat zejména zranitelnost „Web Servers Malicious URL Directory Traversal” s dopadem na 49 % organizací.

bitcoin školení listopad 24

Následovala zranitelnost „Apache Log4j Remote Code Execution“ s dopadem na 45 % společností, top 3 uzavírá zranitelnost „HTTP Headers Remote Code Execution“ s dopadem na 44 % organizací.

Zdroj: Check Point Software Technologies

Čtěte dále

Red Hat: Co nás čeká v oblasti automatizace a využití AI?
Red Hat: Co nás čeká v oblasti automatizace a využití AI?
ČSÚ: Tuzemské tržby v ICT sektoru v roce 2023 přesáhly bilionovou hranici
ČSÚ: Tuzemské tržby v ICT sektoru v roce 2023 přesáhly bilionovou hranici
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
ComSource: Počet DDoS útoků na české firmy zůstává nízký, u kritické infrastruktury je tomu naopak
ComSource: Počet DDoS útoků na české firmy zůstává nízký, u kritické infrastruktury je tomu naopak