Check Point: Počet kyberútoků na východoevropské země roste

3. 11. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: © freshidea - Fotolia.com
Mezi malwarem i nadále vládne FormBook, jeho stopa v České republice se v září nicméně výrazně propadla.

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb. Podle toho byl v září nejrozšířenějším malwarem FormBook, který umožňuje krádeže informací a prodává se na hackerských fórech.

Sílu špionážních malwarů podle analytiků potvrdil skokem na osmé místo Vidar, který umožňuje krást z infikovaných zařízení citlivé bankovní informace, přihlašovací údaje, IP adresy, historii prohlížeče a kryptopeněženky. Vidar byl šířen přes falešné webové stránky Zoom.

Východoevropské země pod kyberpalbou

Společnost vydala i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se v září lehce posunula o 4 příčky mezi bezpečnější země a patřila jí celosvětově 38. pozice. Slovensko se naopak posunulo o 13 míst směrem k méně bezpečným zemím na aktuálně 55. místo.

První, tedy nejnebezpečnější místo podle bezpečnostních expertů patří už několik měsíců po sobě Mongolsku. Velmi výrazně se mezi nebezpečné země posunul Izrael a Egypt skokem o 56, respektive 57 pozic.

Válka pokračuje i v kyberprostoru. Není náhoda, že se za poslední měsíc zvýšil počet hrozeb v mnoha východoevropských zemích. Všechny organizace jsou ohroženy a musí používat preventivní bezpečnostní technologie,“ říká Tomáš Růžička, SE team leader v Check Pointu.

Největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenské subjekty a na třetím místě jsou zdravotnické organizace,“ dodává.

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Zlodějský malware FormBook byl sice nejrozšířenější hrozbou pro české organizace, ale jeho dopad klesl o více než polovinu. I další tradiční škodlivé kódy oslabily, naopak jsme viděli vzestup nových malwarů, což jen ukazuje, jak rozmanité je prostředí kybernetických hrozeb.

Formbook a další

Check Point dále odhalil, že škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vévodil v září FormBook, který měl v globálním měřítku dopad na 3 % organizací. Na druhou příčku se posunul XMRig s dopadem na 2 % společností, stejné množství organizací čelilo i zlodějskému malwaru AgentTesla.

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení podle bezpečnostních analytiků vládl nově bankovní trojan Anubis, následovaly bankovní trojan Hydra a spyware Joker.

Společnost také analyzovala nejčastěji zneužívané zranitelnosti. Kyberzločinci se pro útoky na podnikové sítě snažili zneužívat především zranitelnost „Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure” s dopadem na 43 % organizací.

bitcoin školení listopad 24

Těsně v závěsu následovala zranitelnost „Apache Log4j Remote Code Execution“ s dopadem na 42 % společností, Top 3 pak uzavírá zranitelnost „Command Injection Over HTTP“ s dopaden na 40 % organizací.

Zdroj: Check Point Software Technologies

Nové články do mailu

 

Chcete mít každý týden přehled o informacích pro resellery, dodavatele služeb a profesionály v prodejním kanále IT a CE? Objednejte si náš mailový servis. Objednat si lze i newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze serverů vydavatelství Internet Info.

Čtěte dále

Red Hat: Co nás čeká v oblasti automatizace a využití AI?
Red Hat: Co nás čeká v oblasti automatizace a využití AI?
ČSÚ: Tuzemské tržby v ICT sektoru v roce 2023 přesáhly bilionovou hranici
ČSÚ: Tuzemské tržby v ICT sektoru v roce 2023 přesáhly bilionovou hranici
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
ComSource: Počet DDoS útoků na české firmy zůstává nízký, u kritické infrastruktury je tomu naopak
ComSource: Počet DDoS útoků na české firmy zůstává nízký, u kritické infrastruktury je tomu naopak