Eset: Útočníci zkouší v ČR šířit spyware přes poznámkové soubory OneNote

15. 3. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: © bloomua - Fotolia.com
Útočníci vedle osvědčené strategie v podobě nebezpečných e mailových příloh zkouší obcházet zabezpečení novými metodami.

Společnost Eset informuje, že přestože se počet detekcí všech dlouhodobě přítomných škodlivých kódů pro operační systém Windows v České republice zatím nemění, bezpečnostní experti zachytili v únoru nebývale silný útok na české uživatele.

Detekovanými škodlivými kódy byly tentokrát kromě spywaru Agent Tesla také spyware Formbook a downloader Agent.PLI, který útočníci šířili prostřednictvím škodlivých skriptů v poznámkových souborech programu OneNote.

Spyware Agent Tesla se v únoru ve statistice společnosti Eset objevil opět ve zhruba 15 % všech případů. Tentokrát byl dle analytiků aktivní především závěrem měsíce a nejrozšířenější škodlivá e-mailová příloha, jejíž prostřednictvím se šířil, se jmenovala „IMG_Evaluate_AWB_HBL & CHECKLIST Docs..exe“.

Na rozdíl od spywaru Agent Tesla ale bezpečnostní specialisté zaznamenali silné útoky 21. 2. 2023, a to v případě obou dalších nejčastěji detekovaných škodlivých kódů.

Hrozby ve formátu .exe a .bat

Spyware Formbook, jeden z malwarů, které jsme v rámci silného únorového útoku objevili, se šířil přes e mailovou přílohu s názvem Booking Details!!.exe. Předpokládáme tak, že cílem spywaru byli uživatelé, kteří již v těchto měsících začali objednávat dovolené,“ vysvětluje Martin Jirkal z Esetu.

Dalším typem útočícího malwaru byl Agent.PLI. Zde kyberbezpečnostní společnost vidí nový trend v útočných kampaních – zasílání poznámkových dokumentů programu OneNote, které obsahují škodlivé skripty.

Agent.PLI se nejčastěji objevoval jako sdílený dokument s názvem Invoice 575367.bat. Tuto metodu útočníci zkouší pravděpodobně kvůli zpřísňujícím se pravidlům pro posílání e-mailových příloh, a hledají možnosti, jak toto omezení obejít,“ upřesňuje Jirkal.

Přílohy a dokumenty s příponami .exe. nebo .bat označují typy spustitelných programů v operačním systému Windows. Bezpečnostní experti upozorňují uživatele, aby takové programy nikdy nespouštěli, pokud si nejsou jisti jejich původem, obsahem a funkcionalitami.

Místo přílohy sdílené poznámky

Odborníci na kybernetickou bezpečnost společnosti Eset opakovaně upozorňují, že útočníci budou mít letos velký zájem přehodnocovat současné strategie a investovat do nových typů útoků.

Přestože útoky s použitím programu OneNote aktuálně slábnou a zdá se tedy, že úspěšné nebyly, princip této strategie se určitě může znovu objevit,“ říká Jirkal a dodává, že celkově byl útok velmi jednoduchý.

V poznámkovém dokumentu s příponou .one bylo vloženo několik škodlivých .bat skriptů, které byly překryty obrázkem. Obrázek nabádal uživatele ke kliknutí a otevření dokumentu. Kliknutím na tento obrázek se spustil jeden ze škodlivých skriptů, který začal stahovat do zařízení další malware,“ vysvětluje.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za únor 2023:

1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (15,14 %)

2. Win32/Formbook trojan (9,61 %)

3. BAT/Agent.PLI trojan (3,54 %)

4. Win32/PSW.Fareit trojan (1,96 %)

5. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (1,95 %)

6. Win32/Shafmia trojan (1,43 %)

7. BAT/Runner trojan (1,22 %)

8. MSIL/Disdroth trojan (1,17 %)

9. MSIL/Spy.RedLine trojan (1,15 %)

bitcoin školení listopad 24

10. Win32/Warzone trojan (1,01 %)

Zdroj: Eset

Čtěte dále

Red Hat: Co nás čeká v oblasti automatizace a využití AI?
Red Hat: Co nás čeká v oblasti automatizace a využití AI?
ČSÚ: Tuzemské tržby v ICT sektoru v roce 2023 přesáhly bilionovou hranici
ČSÚ: Tuzemské tržby v ICT sektoru v roce 2023 přesáhly bilionovou hranici
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
ComSource: Počet DDoS útoků na české firmy zůstává nízký, u kritické infrastruktury je tomu naopak
ComSource: Počet DDoS útoků na české firmy zůstává nízký, u kritické infrastruktury je tomu naopak