Evropa v datech: Počet kybernetických útoků stoupl loni v Česku o pětinu

31. 3. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: Depositphotos
Celkově je úspěšný každý desátý útok. Téměř polovina tuzemských firem ale kybernetické riziko podceňuje.

Společnost Evropa v datech s odkazem na firmu Eset uvádí, že mezi lety 2020 a 2021 vzrostl počet kybernetických útoků v Česku o 20 %. Data Accenture doplňují, že celosvětově tento nárůst dosahoval 31 %.

Denní počty útoků pak podle Evropy v datech dosahují velmi vysokých čísel. Například společnosti T-Mobile a Deutsche Telekom detekují během jednoho dne až 50 milionů útoků po celém světě.

Za vzestupem podle odborníků stojí jak vývoj technologií a přesun stále cennějších aktiv do digitálního prostředí, tak světová pandemie. Situaci ale nyní ovlivňuje i další eskalace konfliktu na Ukrajině, jelikož se kybernetické útoky staly nedílnou součástí konvenčních válek.

Kybernetických útoků přibývá a jsou čím dál sofistikovanější

Na takzvaných honeypotech vystavených do internetu v různých zemích, kde působí operátoři ze skupiny Deutsche Telekom, detekujeme až 50 milionů kybernetických útoků denně,” říká Zdeněk Grmela, ředitel T-Business Cyber Security v T-Mobile Czech Republic.

Honeypotem je v tomto případě myšlen bezpečnostní systém určený k detekci a potírání neoprávněného přístupu nebo použití počítačového systému. A zatímco s tím, jak roste riziko kyberútoků, zvyšují firmy ve světě investice do zabezpečení svých sítí, pro Českou republiku to neplatí.

Zatímco podle dat Accenture navýšilo 82 % firem z 18 zkoumaných zemí včetně USA, Japonska či Británie mezi lety 2020 a 2021 svůj rozpočet na kyberochranu, v Česku naopak 43 % organizací tento rozpočet snížilo,“ vysvětluje Milan Mařík z analytického projektu Evropa v datech.

Střední a malé podniky nejsou na nárůst útoků připravené

České banky jsou podle České bankovní asociace, na nárůst kybernetických útoků připraveny. Možné hrozby sledujeme na denní bázi a máme všechny potřebné nástroje k tomu, abychom měli přehled o situaci. Systémy bank jsou velmi dobře ochráněny,“ říká Radek Šalša, vedoucího komunikace ČBA.

Větší organizace se hrozbou aktivně zabývají, neplatí to ale pro veškerý soukromý sektor. „Největší rezervy vidíme v menších a středních firmách,“ popisuje vedoucí pražského výzkumného oddělení společnosti Eset Robert Šuman.

V obecné rovině je pak podle něj rezerva v systematických investicích do informační bezpečnosti a v dlouhodobé edukaci všech zaměstnanců, a to nejen těch, kteří se zabývají IT. „Vzdělávání je zkrátka nedostatečné a bohužel platí, že uživatel je nejslabší článek v sebelepší bezpečnostní strategii firmy,” dodává.

Vliv války na Ukrajině na kybernetické útoky

Evropa v datech v neposlední řadě podotýká, že současná válka válka na Ukrajině se v Česku promítá především do zájmu hackerů o hledání slabin v infrastruktuře.

Aktuálně dokonce vidíme mírný pokles detekcí malwaru, na druhou stranu síťová aktivita v prozkoumávání infrastruktury je výrazně zvýšená. Zda je současný stav klidem před bouří s určitostí nyní říct nedokážeme,” říká Šuman z Esetu.

Pokud by podle něj došlo k další eskalaci, je možné, že budeme čelit stejným hrozbám jako lidé a organizace na Ukrajině, jelikož kybernetické útoky jsou dnes evidentně součástí konvenční války.

bitcoin školení listopad 24

Na druhou stranu výhodou je, že se nám podařilo útoky velice rychle detekovat, analyzovat a samozřejmě využít těchto znalostí nejen pro aktualizaci našich produktů, ale zjištění sdílíme v rámci bezpečnostní komunity s dalšími společnostmi vytvářejícími bezpečnostní produkty,“ uzavírá.

Zdroj: Evropa v datech

Vážení čtenáři, situaci na Ukrajině se věnujeme napříč servery, které spadají pod našeho vydavatele, společnost Internet Info. Nabízíme vám výběr některých textů:

POMOC PRO UPCHLÍKY

DOPADY NA ČESKÝ PRŮMYSL
EKONOMICKÉ SOUVISLOSTI
IT A KYBERBEZPEČNOST
RADY NEJEN PRO RODIČE

Čtěte dále

Red Hat: Co nás čeká v oblasti automatizace a využití AI?
Red Hat: Co nás čeká v oblasti automatizace a využití AI?
ČSÚ: Tuzemské tržby v ICT sektoru v roce 2023 přesáhly bilionovou hranici
ČSÚ: Tuzemské tržby v ICT sektoru v roce 2023 přesáhly bilionovou hranici
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
ComSource: Počet DDoS útoků na české firmy zůstává nízký, u kritické infrastruktury je tomu naopak
ComSource: Počet DDoS útoků na české firmy zůstává nízký, u kritické infrastruktury je tomu naopak