Gartner: Pětina firem bude v roce 2020 používat telefon jako přístupovou kartu

19. 1. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Autor: © shocky - Fotolia.com
V současné době používá pro přístup do budov a dalších lokalit chytré telefony jen asi 5 % organizací, během příštích čtyř let by měl tento podíl podle Gartneru vyrůst na čtyřnásobek. Takový systém je podle analytiků úspornější a uživatelsky přívětivější než stávající řešení.

Společnost Gartner očekává, že v příštích letech poroste podíl společností, které budou místo přístupových karet používat chytré telefony. Zatímco nyní je takových organizací pouze 5 %, v roce 2020 by jich mohl být již pětina.

Nemalé procento organizací stále používá zastaralé fyzické přístupové technologie. Často jde o proprietární a uzavřené systémy s omezenou možností integrace do širší IT infrastruktury,“ uvedl vedoucí výzkumu Gartneru David Antony Mahdi.

Rostoucí dostupnost mobilních a cloudových technologií v nabídce řady dodavatelů systémů pro kontrolu fyzického přístupu bude mít zásadní dopad na to, jak tyto systémy mohou být nasazovány a spravovány,“ dodal.

Integrace s mobilními zařízeními je logická

Technologie pro kontrolu přístupu (PACS) jsou podle Gartneru již nasazovány v široké míře po celém světě a napříč odvětvími – slouží pro zabezpečení fyzického vstupu do široké škály prostor a zajišťují, aby se na konkrétní místa dostaly jen oprávněné osoby.

Logickým krokem je propojení těchto technologií a mobilních zařízení. Případy, kdy chytrý telefon slouží pro ověření přístupu, jsou podle Gartneru stále častější u řady nových nebo přebudovaných přístupových systémů jako alternativa například k tradičním hardwarovým klíčům generujícími heslo pro jednorázové použití.

Analytici Gartneru očekávají, že podobné výhody z hlediska nákladů a uživatelské přívětivosti povedou i k postupnému nahrazování klasických přístupových karet chytrými telefony. Přístroje vybavené technologiemi a protokoly jako je Bluetooth, nebo NFC mohou být použity s řadou čteček a PACS technologií.

Proč dokupovat čtečku, když už ji máme v telefonu

Jednou z nejsnazších cest, jak použít chytrý telefon pro ověření přístupu, je integrovat jej – prostřednictvím datového kanálu přes mobilní připojení nebo Wi-Fi do přístupového systému
a následně „odemykat“ dveře na dálku.

Tento postup nevyžaduje prakticky žádnou změnu čteček přístupových systémů. Využití chytrých telefonů může ale také zjednodušit integraci biometrických technologií. Místo dokupování biometrických čteček totiž půjde použít ty, které jsou již integrovány v samotných zařízeních.

Gartner však zároveň varuje, že přesto zůstávají některá technologická omezení. Například se značně liší funkčnost mezi jednotlivými typy chytrých telefonů. Příslušní manažeři odpovědní by také měli mít na paměti, že jejich systémy možná bude třeba zásadně modernizovat, aby bylo možné využít pro ověřování fyzického vstupu chytré telefony.

bitcoin školení listopad 24

Přesto je nahrazení tradičních fyzických přístupových karet chytrými telefony příležitost, jak výrazně snížit náklady a zlepšit uživatelskou zkušenost. Doporučujeme, aby manažeři bezpečnosti a rizik úzce spolupracovali s týmy odpovědnými za fyzickou ostrahu a pečlivě vyhodnotili výhody i možné úspory,“ uzavřel Mahdi.

Zdroj: Gartner

Čtěte dále

ComSource: Co přinese rok 2025? Deepfake, zneužití AI i útoky na kritickou infrastrukturu
ComSource: Co přinese rok 2025? Deepfake, zneužití AI i útoky na kritickou infrastrukturu
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci