IDC: Český trh PC v závěrečném čtvrtletí roku 2012 zpomalil

11. 3. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: © Helder Almeida - Fotolia.com
Český trh osobních počítačů v posledním čtvrtletí roku 2012 ruku v ruce s celkovým hospodářským vývojem v České republice meziročně zpomalil. Celoročně pak skončil v mírném poklesu, uvádí IDC.

Český trh osobních počítačů v posledním čtvrtletí roku 2012 ruku v ruce s celkovým hospodářským vývojem v České republice meziročně zpomalil. Vyplývá to z konečných výsledků zveřejněných společností IDC, která dlouhodobě celosvětově monitoruje trhy ICT.

Zhoršená situace byla patrná jak na straně poptávky domácností, tak ve firemní sféře – ostatně spotřebitelský sentiment v roce 2012 klesl na úrovně, kterých dosahoval v krizovém roce 2009 a obchodní důvěra v komerčních segmentech zůstává také v záporném teritoriu.

Trh notebooků v souladu s očekáváním společnosti IDC v posledním čtvrtletí roku 2012 meziročně poklesl o sedminu. Za oslabením stojí zejména raketový růst obliby jiných mobilních zařízení – tablety se staly hitem vánoční sezóny.

Vedle tohoto vytěsňování notebooků tablety se na trhu notebooků projevil propad v oblasti mini-notebooků, jež se dostaly do závěrečná fáze svého životního cyklu. Nový operační systém se objevil až v průběhu kvartálu a nestačil vzhledem k načasování zatím ovlivnit trh. Jedničkou na trhu notebooků se stala společnost Asus. Trhu desktopů dominovala společnost HP.

Výsledky českého trhu PC v Q4

Největší počet PC dodala v posledním čtvrtletí roku 2012 společnost HP, která je dlouholetou jedničkou na českém trhu. Na druhé místo se dostala společnost Asus, která měla stejně velký tržní podíl jako o rok dříve. Na třetí příčce zůstala společnost Lenovo, která ve čtvrtém čtvrtletí tak jako celý rok vykázala dvouciferný meziroční růst.

Kterým produktovým segmentům se dařilo nejlépe? Šlo veskrze o inovace, které jsou také zdrojem marží – ultra-tenké notebooky a stolní počítače typu „vše v jednom“ (all-in-one).


 Český trh osobních počítačů ve 4. čtvrtletí roku 2012, v kusech

Dodavatel

tis. ks

tržní podíl

meziroční růst

Hewlett-Packard

92

24,0 %

3,2 %

ASUS

66

17,4 %

-9,4 %

Lenovo

61

16,0 %

50,5 %

Acer Group

39

10,3 %

-53,6 %

Dell

37

9,6 %

-18,2 %

Ostatní

87

22,7 %

0,7 %

Celkem

382

100,0 %

-8,7 %

Zdroj: IDC EMEA PC Tracker - Q4 2012


 

 Český trh osobních počítačů ve 4. čtvrtletí roku 2012


Český trh PC v roce 2012

Český trh osobních počítačů v roce 2012 meziročně mírně poklesl. Zatímco počet notebooků dodaných na trh byl nižší než v předchozím roce, trhu stolních počítačů se dařilo lépe a zaznamenal dokonce růst.

Za růstem trhu stolních počítačů stojí výrazně pozitivní výsledky v prvním čtvrtletí a mírný růst na konci roku. Jedním z důvodů je odložená realizace některých obchodů z předchozího období způsobená nedostatkem pevných disků v důsledku povodní v Thajsku.

Vedle toho je růst trhu stolních počítačů ze začátku roku 2012 nutno vnímat na pozadí pětinového propadu trhu ve stejném období o rok dříve, kdy trh trpěl bezprecedentním výpadkem poptávky domácností v předvánoční sezóně.

Trh notebooků oslabil mimo jiné proto, že z něj postupně mizí mini-notebooky, jež se jako produkt nachýlily ke konci svého životního cyklu. V době svého rozkvětu přitom představovaly značnou část trhu přenosných počítačů. Důležitou roli také sehrává stále rostoucí obliba tabletů a dalších zařízení, a to při omezených rozpočtových možnostech spotřebitelů.

Co ovlivňovalo český trh PC?

Mezi faktory, které determinovaly trh osobních počítačů v roce 2012 lze zařadit také vývoj směnného kursu – tento vliv byl patrný zejména v létě, kdy koruna meziročně oslabila zhruba o pětinu, čímž se obecně prodražovalo veškeré dovážené zboží.

Ke zpomalení trhu, ke kterému došlo tou dobou, přispěla navíc příprava prodejního kanálu na nový operační systém – bylo nutné snížit hladinu skladových zásob, aby byly sklady připravené na dodávky s novým OS.

Ustálila se průměrná cena notebooků, před koncem roku 2011 stlačená hojně zastoupenými mini-notebooky až pod a průměrnou cenu klasických stolních počítačů. Průměrná cena notebooku přestala klesat také díky moderním ultra-tenkým notebookům, které patří do vyšších cenových pásem.

Jedničkou zůstává HP, Lenovo jej dohání

Předním pěti dodavatelům stolních počítačů náležel téměř dvoutřetinový kumulovaný tržní podíl, stejně jako v předchozím roce. Dlouhodobě je ale zřejmý rostoucí trend koncentrace trhu v rukách klíčových dodavatelů. V segmentu notebooků ovládá pět klíčových dodavatelů dokonce 86 % českého trhu.

Jedničkou na českém trhu PC byla v roce 2012 společnost HP, která trhu kralovala i v jednotlivých čtvrtletích. Společnost HP drží již sedmým rokem prvenství na trhu stolních počítačů a v roce 2012 si vydobyla první místo i na trhu notebooků.

Svoji pozici výrazně zlepšila společnost Lenovo, která vykázala dvouciferný růst, zopakovala svůj meziroční nárůst tržního podílu a posunula se ze čtvrtého rovnou na druhé místo.

Společnost Asus zůstává dlouhodobě na třetím místě a svůj tržní podíl vrátila na úroveň roku 2010 po slabším roce 2011, kdy ji poznamenal výpadek způsobený sezónními vlivy.


Český trh osobních počítačů v roce 2012, v kusovém vyjádření

Dodavatel

tis. ks

tržní podíl

meziroční růst

Hewlett-Packard

253

22,6%

-11,5%

Lenovo

177

15,8%

47,4%

ASUS

165

14,7%

23,6%

Acer Group

157

14,0%

-26,0%

Dell

113

10,1%

-5,3%

Ostatní

255

22,8%

-8,6%

Celkem

1,121

100,0%

-2,6%

 Zdroj: IDC EMEA PC Tracker - Q4 2012

bitcoin školení listopad 24


Trh PC v ČR v roce 2012


Autor je analytik pro trhy PC v IDC, přední mezinárodní analytické a poradenské společnosti specializované na trhy informačních a komunikačních technologií.

Čtěte dále

Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends