IDC: Poptávka po chytrých telefonech v zemích Visegrádské čtyřky neklesá

24. 2. 2022
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Autor: © Romolo Tavani - Fotolia.com
Dodávky chytrých telefonů do V4 vloni vzrostly všem výrobcům z nejsilnější pětice minimálně dvouciferně. Rychlý rozmach zažívá mladá čínská značka Realme.

Společnost IDC ve své aktuální zprávě informuje, že odbyt chytrých mobilních telefonů v zemích Visegrádské skupiny vloni meziročně vzrostl o 25,2 %. Podle analytiků nakoupili zákazníci v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku celkem 17,1 milionu nových přístrojů.

IDC podotýká, že přetrvávající nedostatek komponentů a problémy globální logistiky vloni poznamenaly výkony celou řadu oborů a nevyhnuly se ani segmentu mobilních telefonů. Někteří jejich výrobci ale dle odborníků dokázali čelit problémům lépe než konkurence.

Díky tomu své produkci zajistili vyšší dostupnost na trhu, což pro dosažení tržního úspěchu v roce 2021 v podstatě stačilo. Lídrem trhu v zemích V4 se po roce opět stala společnost Samsung, která obsloužila bezmála třetinu regionálního trhu.

Hlavním problémem výrobců nebylo, jak zvýšit své prodeje, ale kolik kusů jsou schopni na trh vůbec dodat,“ říká Zdeněk Kroužel, program manager v IDC pro mobilní telefony, a dodává: „Poptávka po chytrých mobilních telefonech byla v roce 2021 stále velice silná a prodejní kanály udaly v podstatě vše, co bylo k dispozici.“

Analytici společnosti IDC předpokládají, že problémy v zásobování čipů přetrvají minimálně ještě v prvním pololetí roku 2022. Situace se ale bude průběžně zlepšovat.

5G proniká do střední třídy

Dlouhodobé problémy s nedostatkem čipů podle IDC intenzivněji dopadly na produkci chytrých telefonů s podporou sítí 4G. Jejich zastoupení na trhu se vloni poměrně výrazně snížilo.

Výrobci razantně navýšili produkci modelů vybavených modernějšími čipsety 5G. Ve výsledku získaly více než třetinový podíl na celkovém odbytu, přičemž ještě v roce 2020 jejich zastoupení nepřekročilo hranici 5 %.

Zvyšující se podíl telefonů s podporou technologií 5G dle IDC souvisí zejména s tím, že výrobci rozšířili jejich nabídku i do cenově dostupnější střední třídy zařízení. Samotná podpora sítí páté generace tedy nepředstavuje nejdůležitější parametr pro koupi nového zařízení.

 

ChannelWorld, který je určený pro prodejce, dodavatele služeb a profesionály v prodejním kanálu IT a CE, si můžete objednat i jako klasický časopisV tištěném speciálu vydávaném čtvrtletně, najdete články, rozhovory, komentáře, analýzy, přehledy partnerských programů a řadu dalších informací pro resellery, VAR a další profesionály, působící v oblasti prodejního kanálu a distribuce.

Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě

Lokálně triumfuje Samsung…

IDC uvádí, že na globálním odbytu chytrých mobilních telefonů se prodeje v zemích Visegrádské skupiny vloni podílely hodnotou 1,3 %. Předloni přitom šlo o 1,1 %.

Z pohledu dodavatelů tedy podle analytiků zjevně nejde o klíčová odbytiště. Tempo růstu odbytu smartphonů v zemích V4 nicméně vloni překonalo výkon globálního trhu zhruba čtyřnásobně.

V lokálním žebříčku největších dodavatelů do zemí V4 se umístil již zmiňovaný Samsung následovaný společnostmi Xiaomi a Apple. Čtvrtou pozici obsadila firma Realme a pátou Lenovo se značkou Motorola.

Samsungu, společně s Xiaomi a Realme, se podle Kroužela podařilo v regionu převzít většinu tržního podílu čínské firmy Huawei, kterou výrazně handicapuje nedostupnost služeb Google v jejích zařízeních.

Huawei většinu svých marketingových aktivit soustředí do segmentů, kde se mu daří o poznání lépe. Jde například o chytré hodinky, monitory nebo notebooky,“ upřesňuje Kroužel.

… nastupuje ale i nová čínská značka

Analytici společnosti IDC zjistili, že většinu prodaných modelů společnosti Samsung tvořily modely řady A spadající do střední třídy. Firmě Xiaomi, dvojce lokálního trhu zemí V4, se ve střední třídě podařilo vybudovat věrnou uživatelskou základnu.

Společnosti Apple se v regionu prodejně dařilo i přes jisté problémy s objemy výroby. Uživatele oslovily zejména její modely iPhone 12, k nimž se na konci roku přidala i novinka v podobě řady iPhone 13. Nabídka nejnovější generace ale ani zdaleka nepokryla poptávku.

Úspěšně se na trhu zemí V4 podle odborníků etabluje čínská značka Realme. Svou nabídkou cílí na mladší zákazníky, kteří hledají přístroje s atraktivnějšími hardwarovými parametry za přijatelnou cenu.

bitcoin školení listopad 24

Tabulka – Trh chytrých telefonů ve V4 za rok 2021 (miliony kusů)

Výrobce

2021

2021

2020

2020

Meziroč. změna

1. Samsung

5,3

31,2 %

3,6

26,6 %

46,9 %

2. Xiaomi

4,7

27,6 %

3,8

28,1 %

23,0 %

3. Apple

2,1

12,5 %

1,5

10,7 %

45,2 %

4. Realme

1,4

8,1 %

0,1

0,4 %

2 231,0 %

5. Lenovo

1,0

5,7 %

0,8

5,8 %

22,7 %

ostatní

2,5

14,9 %

3,9

28,3 %

–34,0 %

Celkem

17,1

100,00 %

13,6

100,00 %

25,20 %

Zdroj: IDC

Čtěte dále

Red Hat: Co nás čeká v oblasti automatizace a využití AI?
Red Hat: Co nás čeká v oblasti automatizace a využití AI?
ČSÚ: Tuzemské tržby v ICT sektoru v roce 2023 přesáhly bilionovou hranici
ČSÚ: Tuzemské tržby v ICT sektoru v roce 2023 přesáhly bilionovou hranici
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
ComSource: Počet DDoS útoků na české firmy zůstává nízký, u kritické infrastruktury je tomu naopak
ComSource: Počet DDoS útoků na české firmy zůstává nízký, u kritické infrastruktury je tomu naopak