IDC: Prodej virtualizovaných serverů v regionu EMEA rostl ve 4. čtvrtletí 2013 o 9,8 %

7. 4. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: © Dreaming Andy - Fotolia.com
Zatímco objemu prodeje fyzických serverů klesá, ty virtualizované se těší rostoucí oblibě. Jak se mění podíly hlavních hráčů v oblasti virtualizačních platforem?

Společnost IDC zveřejnila pravidelnou čtvrtletní zprávu o trhu virtualizovaných serverů v regionu EMEA. Podle studie byla virtualizovaná bezmála jedna třetina (33 %) serverů prodaných posledním kvartálu loňského roku. Ve stejném období předchozího roku činil podíl virtualizovaných serverů 30 %.

V reálných číslech se v posledním období roku 2013 prodalo 606 400 fyzických serverů, meziročně o 0,3 % méně. Oproti tomu počet těch virtualizovaných při 200 300 prodaných jednotkách meziročně vyrostl o 9,8 %.

Virtualizačních licencí se v regionu EMEA za kvartál prodalo 282 300 jednotek (meziročně o 12 % více) a tržby z nich dosáhly 456,3 milionu dolarů (meziročně o 14,2 % více).

Fyzické klesají, virtualizované rostou

Za celý rok 2013 se v regionu prodalo 2,2 milionu fyzických serverů, což v meziročním srovnání představuje pokles o 2,7 %. Prodej virtualizovaných serverů a vitualizačních licencí naopak vyrostl o 9,6 %, resp. 13,5 % při 717 000, resp. 1 milionu prodaných jednotek. Tržby z virtualizačního softwaru byly při 1,6 miliardy dolarů o 14,6 % vyšší než v roce 2012.

Trh v regionu EMEA pokračuje v postupnému přesunu k používání placených hypervizorů. Podíl serverů s tímto softwarem vyrostl z 82,4 % celkového objemu prodaných serverů v roce 2012 na 83 % v roce 2013.

VMware vévodí trhu

Andreas Olah, analytik IDC zaměřený na podnikové servery, vysvětluje růst prodeje virtualizovaných serverů tím, že zejména evropské podniky si již tyto produkty „oťukaly“ a začínají využívat i pokročilejší nástroje pro správu a automatizace, které umožňují virtuálním strojům fungovat napříč servery a v hybridních modelech i napříč cloudy.

Zároveň s tím mají výrobci tlačit na prodej ucelených řešení, která jsou napojena na jejich vlastní cloudové produkty. Jako příklad uvedl Andreas Olah VMware a jeho vCloud Hybrid Service nebo Microsoft a jeho Cloud OS. Zákazníci měli napřed být zaskočeni složitostí těchto řešení, ale nyní již mělo dojít k pochopení jejich hodnoty, což vedlo k zvýšenému zájmu trhu.

V rámci EMEA vede v zavádění virtualizovaných řešení region západní Evropy, v němž podíl těchto serverů dosáhl 33,8%. Nejpomaleji jsou tato řešení příjímána v regionu CEE, kam spadají i Česká republika a Slovensko.

Hegemonem trhu v regionu EMEA je společnost VMware, která dosáhla 52% podílu v prodaných jednotkách. Jejím jediným velkým konkurentem je Microsoft s podílem 33 %. Třetí skončila s velkým odstupem Citrix, držící 5% podíl.

Obr. 1 – Tržní podíl výrobců podle počtu prodaných jednotek

bitcoin školení listopad 24

Zdroj: IDC

Čtěte dále

Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT
Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends