Intel uvedl nejvýkonnější Xeony na český trh

14. 4. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Intel minulý týden představil na pražské konferenci „Mapping The Future“ zákazníkům a novinářům nejvýkonnější serverové procesory Xeon, které uvádí na český trh. Jaké jsou hlavní prodejní argumenty?

Logo Intel Xeon nalepíte na servery nejmodernějších datových center.Konferenci „Mapping The Future“ svou prezentací uvedl novinář a analytik Petr Koubský. Následovaly prezentace zástupců firmy Intel, ve kterých se účastníci seznámili s hlavními vlastnostmi nových procesorů a souvisejícími prodejními potažmo nákupními argumenty. Součástí konference byla i panelová diskuse na téma „Budoucnost korporátního IT“, které se zúčastní zástupci konzultačních i analytických firem, dodavatelů IT i koncových zákazníků. Moderoval ji Lukáš Erben, šéfredaktor časopisu CIO Business World.

Součástí konference byla i showcase, kde výrobci představili svá serverová řešení s nejnovějšími technologiemi Intel. Nechyběli tak mezinárodní hráči jako Cisco, Dell, Emerson, Fujitsu, HP, IBM, Kingston, Microsoft, SGI nebo VMWare. Stejně jako tuzemští partneři výrobce zastoupení společnostmi Tecom a  Vahal.

Nové Xeony do serverů

Intel uvedl na český trh novou řadu procesorů s typovým označením Intel Xeon 7500 a Intel Xeon 5600. Během necelých tří měsíců tak výrobce představil nové procesory pro notebooky, stolní počítače a servery.

Procesory řady Intel Xeon 7500 přinášejí vlastnosti velmi úspěšné mikroarchitektury Nehalem i do serverů určených pro aplikace s nejvyšší důležitostí. U nových procesorů se nám podařilo dosáhnout dosud nejvyššího nárůstu výkonu oproti předchozí generaci. Procesory Intel Xeon 7500 se dále vyznačují výrazně vyššími možnostmi škálovatelnosti a díky novým integrovaným funkcím RAS i nejvyšší spolehlivostí v historii serverů vyrobených společností Intel,“ shrnul vlastnosti novinek na tiskové konferenci Petr Ulvr, Business Development Manager společnosti Intel.

Mezi hlavními přednostmi Intel Xeon 7500 uvádí výrobce především škálovatelnost, a to díky modulárním stavebním blokům, které jsou propojovány technologií Intel QuickPath. Ta umožňuje vytvářet cenově úsporné a škálovatelné servery s osmi procesory, které nevyžadují speciální „správcovské uzly“ (node controller) k tomu, aby se jednotlivé části „slepily“ dohromady.

Intel nyní spolupracuje s dodavateli počítačových systémů na nabídce „ultraškálovatelných“ systémů s šestnácti procesory pro firemní použití a až 256 procesory a podporou pro 16 TB paměti pro nejnáročnější systémy zajišťující provoz operací, jako jsou finanční analýza, numerická předpověď počasí nebo sekvencování genomu.

Dalším klíčovým argumentem prodeje nových procesorů je bezpečnost. Řada procesorů Intel Xeon 5600 vyrobených novým 32nm výrobním procesem zahrnuje Intel AES-NI, novou sadu instrukcí poprvé použitou u procesorů Intel Core pro rok 2010. Instrukce podle výrobce výrazně urychlují výkon AES, čímž zároveň zrychlují šifrování i dešifrování dat pro široké spektrum aplikací, jako jsou například funkce šifrování databáze, plné zašifrování disku nebo zabezpečené transakce po internetu.

Za zmínku stojí také nativní podpora virtualizace. Novinky disponují technologií Intel Trusted Execution (Intel TXT), která má být zárukou vyššího zabezpečení, na něž tak dlouho čekal cloud computing. Díky tomu je možné dosáhnout bezpečnější platformy pro spouštění aplikací, které se pohybují mezi virtualizovanými servery. Nový systém je vybaven hardwarovými funkcemi integrovanými přímo do procesoru. Chrání tak před škodlivým softwarem a umožňuje bezpečnější běh důležitých aplikací a dat ve virtualizovaném prostředí.

Intel TXT a Intel AES dokážou ve vzájemné kombinaci zajistit pro virtualizovaná prostředí lepší výkon i funkčnost, uvedli zástupci výrobce. Díky novým funkcím mají být oba systémy bezpečnější jak při spuštění, tak při migraci nebo nečinnosti.

Spočítejte jim náklady

Intel svým partnerům a zákazníkům zpřístupnil zajímavou aplikaci, kterou můžete využít k arguemtaci u zákazníků. Jde o kalkulátor návratnosti investice, jehož prostřednictvím si každý může spočítat návratnost investice při obměně serverů. Například v Německu bylo v roce 2005 vybudováno 343 407 serverů. Pokud by se obměnily všechny servery s jednojádrovými procesory Intel Xeon 3.33GHz za Intel Xeon 7500, vrátila by se investice během devíti měsíců. Nové procesory totiž poskytnou vyšší výkon, zatímco provozovatelé serverů ušetří na spotřebované energii, ploše potřebné pro provoz serverů a nákladech na chlazení.

Nástroj pro rychlou analýzu a výpočet návratnosti investice je k dispozici na webu: www.intel.com/go/xeonestimator

bitcoin školení listopad 24

Autorizovanými distributory výrobce jsou v České republice ABC Data, Asbis CZ, AT Computers, Avnet (VAD), Sitronics IT a Tech Data Distribution. Na Slovensku se jedná o ABC Data SK, Asbis SK, AT Computers SK, Avnet Technology Solutions Slovakia (VAD), Tech Data Distribution SK a WesTech Slovakia.

Více informací o cenách i samotných procesorech získáte na stránkách Intelu zde a tady.

Čtěte dále

Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
ComSource: Co přinese rok 2025? Deepfake, zneužití AI i útoky na kritickou infrastrukturu
ComSource: Co přinese rok 2025? Deepfake, zneužití AI i útoky na kritickou infrastrukturu
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Heureka.cz, APEK: Heureka, česká e-commerce loni vyrostla o 5 %
Heureka.cz, APEK: Heureka, česká e-commerce loni vyrostla o 5 %
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?