Kapsch: ČR má jeden z nejrozvinutějších ICT trhů v regionu CEE

20. 3. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Autor: © dny3d - Fotolia.com
Na vysoké úrovni je u nás podle studie využívání cloudu, virtualizace a jednotné komunikace. Tuzemský potenciál dalšího rozvoje má však v rámci sedmi zkoumaných zemí patřit k nejnižším.

Společnost Kapsch zveřejnila studii Trendy a výzvy ICT ve střední a východní Evropě. Výzkum prováděný společností Pirerre Audoin Consultants na vzorku 900 IT manažerů ze sedmi zemí (Česká republika, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko a Turecko) se zaměřil na rozpočtové trendy a odhad budoucích výzev v oblasti ICT.

Podle studie je Česká republika spolu s Rakouskem na špičce regionu v rozvinutosti ICT trhu, naopak z hlediska potenciálu do budoucna má až být předposledním místě za Slovenskem.

Rozdíly mezi strategiemi s jednotlivých zemích se různí. Zatímco ČR má být průkopníkem regionu v zavádění jednotné komunikace (UC) a implementaci virtualizace IT, například Rumusko je zase lídrem v plánech na zavádění konceptu BYOD.

Rozpočty porostou

U firemních IT rozpočtů se v příštích třech letech očekává zvyšování. Uvedlo to 36 % respondentů (v ČR 32 %), přičemž 34 % respondentů uvedlo, že v uplynulých třech letech v jejich firmě k navýšení skutečně došlo. Více než polovina (56 %) oslovených IT manažerů očekává, že se zvednou výdaje na zabezpečení.

České firmy preferují místní poskytovatele cloudu

České firmy jsou v kontextu regionu velmi pokročilé v zavádění virtualizace. Nějakou formu virtualizačního řešení u nás využívá 58 % respondentů, zatímco průměr všech zkoumaných zemí byl 46 %.

Nejrozšířenější formou je virtualizace datacenter – toto řešení implementovalo 90 % dotázaných společností využívajících virtualizaci.

Velmi rozšířené je u nás rovněž využívání cloudových služeb, a to zejména od lokálních poskytovatelů. Z dotázaných českých firem využívajících cloud jich 59 % využívá soukromých cloudových služeb (průměr je 46 %) a 29 % využívá veřejných cloudových služeb (průměr je 18 %) právě od místních poskytovatelů. České firmy v rámci zkoumaných zemí obecně ukládají v cloudu největší část svého IT, a to 32 %.

Outsourcing zvedá kvalitu

Celkem 44 % společností uvedlo, že outsourcují své služby v oblasti IT, přičemž 72 % k tomu využívá místní poskytovatele. Spokojenost s externími partnery je podle studie celkově velmi vysoká (22 % respondentů uvedlo, že jsou „velmi spokojeni“).

Hlavním argumentem pro outsourcování služeb je zlepšení dosažitelné kvality (42 % respondentů s tím "rozhodně souhlasí" a 37 % "souhlasí").

České firmy chtějí nejvíce investovat do UC

Z českých firem využívá řešení pro UC 30 %, což je pode studie nadprůměrný výsledek. Dalších 26 % českých zástupců uvedlo, že plánují nákup dalších komunikačních řešení tohoto typu, což je nejvyšší výsledek ze zkoumaných zemí.

Nejvíce firem využívajících možností videokonferencí je v Rakousku (46 %), v ČR je to 38 %.

Jen pětina firem využívá velká data

Jakkoliv společnosti předpokládají růst objemu dat ke zpracování, přijímání nástrojů pro jejich využívání je zatím pomalé. Pouze pětina (21 %) respondentů uvedla, že používá nějaké řešení pro strukturované vyhledávání vlastních firemních dat.

Nejčastěji jsou zavedeny na Slovensku (v 29 % firem), zatímco 62 % českých společností uvedlo, že pro tyto nástroje nemá žádné využití.

Bezpečností audit využije necelá polovina firem

Z oslovených společností odpovědělo jen 46 % kladně na otázku, zda v posledních třech letech prošly externím bezpečnostním auditem. V České republice to bylo lehce nadprůměrných 50 %.

Mobilita většinou není pro všechny zaměstnance

Necelá polovina (42 %) všech respondentů poskytuje zaměstnancům mobilní přístup k IT aplikacím nad rámec e-mailu. Na vrcholu regionálního žebříčku jsou v tomto ohledu Rakousko (58 %) a Česká republika (52 %).

Nicméně, pouze u 11 % oslovených firem mají tuto možnost všichni zaměstnanci, za čímž studie vidí příčinu nezavedení potřebných struktur a procesů.

Drtivá většina (91 %) respondentů přitom souhlasí s tím, že zaměstnanci by po jejich zapojení byli schopni lépe vykonávat své každodenní úkoly.

Koncept BYOD (využití vlastních zařízení zaměstnanců k práci) používá 25 % firem. V ČR je to 27 %, přičemž dalších 8 % chce tuto politiku zavést během příštích tří let. V tomto ohledu naše země zaostává například za Rumunskem, kde BYOD využívá 29 % firem a dalších 20 % ho plánuje zavést.

bitcoin školení listopad 24

Pozn. red.: Vzhledem k celkovému počtu 900 respondentů ze sedmi zemí, nelze brát výsledky ankety za zcela reprezentativní. Manažeři zapojení do dotazování nemusejí zcela odrážet situaci v ČR a dalších státech.

Zdroj: Kapsch

Čtěte dále

3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14