Kdo opravdu vydělává

11. 11. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Autor:
„Kamaráde, nevím, jak to s nimi bude dál, Alza s nimi skončila, a protože přes ně dělali dvě třetiny objemu, tak to možná zabalí.“

Nemusí se nám to líbit, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je asi tak to jediné, co s tím můžeme dělat. U maloobchodní výpustě distribučních kanálů není větší síly nad hlavní e-tailery, přesněji řečeno nad jednoho zeleného mimozemšťana, který se sice tváří přátelsky a v reklamách roztomile skřehotá, ale nejednoho distributora, dovozce či výrobce drží pevně nejen pod krkem, ale často též o dvě stopy níže. A není řeč jen o v podstatě bezvýznamných čínských značkách spotřební elektroniky a „gadgetů“, ale i o největších gigantech vedoucích žebříčky trhu počítačů a IT vybavení.

Chtělo by se říci, že je to volba neviditelné ruky trhu, mimozemšťan byl zkrátka a dobře lepší než ostatní, a tak rostl a rostl, až se z roztomilého alienka stala obří loď Borgů, která asimilovala podstatnou část nejen e-tailového trhu. Je to koneckonců pouze volba zákazníků, ve kterém e-shopu utratí své peníze – a bezpochyby i důsledek kvalitně realizované obchodní a marketingové strategie a nemalých lidských i materiálních investic.

Jenže vedle konzervativních ekonomických teorií jsou ve hře i jiné faktory. Je to též důsledek, přiznejme si to, lenosti řady výrobců a distributorů. Proč se trápit s vymýšlením kampaní či oslovováním řady malých retailových a e-tailových partnerů, když lze vše svěřit do laskavých zelených tlapiček velkého e-tailera, navrch přisypat padesát, šedesát, sedmdesát nebo rovnou sto procent peněz vyhrazených pro channel marketing a v klidu jít na pivo (nebo golf).

Samozřejmě i v případě produktových a marketingových manažerů je to volba logická – koneckonců Paretovo pravidlo platí i v případě distribuce, a jestliže je jeden e-tailer schopen pokrýt osmdesát procent distribuovaného objemu, proč řešit oněch zbývajících dvacet (které zaberou pověstných osmdesát procent našeho času a energie).

A tak si namísto štíhlých a specializovaných prodejců vykrmujeme obludu, která kontroluje  když ne většinu, tak přinejmenším značné procento veškerých marketingových peněz v distribučním kanále – marketingová oddělení některých „pokrokových“ e-tailerů přitom byla již dávno optimalizována, tak aby mohla fungovat jako zisková (ostatně v tom se mohli učit od nejednoho protřelého ředitele marketingu z řad distributorů).

bitcoin školení listopad 24

Showroomy, billboardy a reklamy přece nejsou placeny z retailových marží ani zisku kyperských akcionářů Alzy. To jsou marketingové rozpočty výrobců a dovozců, které schopné marketingové oddělení promění především v propagaci vlastní značky a zisk, zatímco reklama na samotný výrobek někdy vypadá spíše jako vedlejší produkt celého procesu. A dokud je výsledkem, že se nějaký ten plánovaný objem prodá, nikoho to netrápí.

Opravdu jsou s tím všichni spokojeni? Zákazníci, prodejci, dovozci i výrobci? Nenechme se mýlit, jediný, kdo na celém systému dlouhodobě vydělává, je dominantní e-tailer. Distribuční kanál vysychá, média skomírají, a nastane-li situace z citátu, kterým jsem vše uvedl, ostrouhají i výrobci, dovozci a zákazníci. A je vlastně úplně jedno, jestli k ní příště dojde z objektivních nebo osobních důvodů.

Čtěte dále

Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Asus ExpertBook B9: vybavená kancelář pod kilogram
Asus ExpertBook B9: vybavená kancelář pod kilogram
Fotoreportáž: Serverová konference Compos Distribution připomněla 20 let společnosti
Fotoreportáž: Serverová konference Compos Distribution připomněla 20 let společnosti
Upgrade domácí sítě pomocí Wi-Fi 6 routeru již od necelých 1 000,– Kč
Upgrade domácí sítě pomocí Wi-Fi 6 routeru již od necelých 1 000,– Kč
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends