Máme čekat moderní dobu LEDovou?

7. 2. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Autor:
LED lampy se začaly nedávno rozšiřovat jako zdroj světla v domácnostech i komerčních prostorách. Kde se nachází trh s LED lampami dnes a kam bude směřovat v blízké budoucnosti?

LED je elektronické polovodičové zařízení, které při průchodu elektrického proudu začnou světélkovat. První LED, které kdy vyprodukovalo světlo viditelné lidskému oku (červené světlo), bylo objeveno v roce 1962. Později byly vyvinuty LED čipy vytvářející oranžové, žluté, zelené, modré a fialové světlo. V oblasti osvětlení budov je hlavním cílem výrobců LED lamp věrně kopírovat spektrum světla přicházejícího ze slunce („bílé světlo“).

Bílé světlo lze prostřednictím LED vytvořit dvěma způsoby. Lampa, která se skládá ze světelných zdrojů červené, zelené a modré, při této kombinaci vyzařuje bílé světlo. Častější metodou je ale použití modrého LED zdroje pokrytého fosforem, který posouvá barevné spektrum. Každá další fosforová vrstva přizpůsobující barevnost však zároveň snižuje množství vyzářeného světla, což klade další hlavní výzvu pro další vývoj.

Dosavadní konkurence LED lamp

Nepoužívanějším typem žárovky je 100-wattová, která produkuje 17 lumenů viditelného spektra na každý spotřebovaný watt. Halogenové lampy jsou o něco účinnější, neboť produkují až 30 lumenů na jeden watt.

Zářivky nalezneme nejčastěji v kancelářích a průmyslových prostorách. Kompaktní zářivky (CFL) jsou propagované coby úsporná alternativa ke klasickým žárovkám se světelnou účinností mezi 60 a 80 lumeny/watt. Bohužel většina z nich neumožňuje stmívání, vytváří studené světlo, a je pomalá při rozsvěcování. Některé „teplo-bílé“ stmívatelné verze jsou k dostání ale za vyšší cenu.

Co hraje LED lampám do karet

Nízká zkušenost spotřebitelů s kompaktními zářivkami (CFL) brzdila jejich větší rozšíření. Mezitím se objevily LED lampy, které nabízejí svítivost až 50 lumenů/watt. Přinášejí také kvalitní osvětlení, jsou mechanicky robustnější a jsou navíc dostupné v různých podobách a tvarech.

Na japonském trhu jsou již k dostání nejnovější LED lampy, které jsou stmívatelné a s nastavitelnou barvou světla včetně schopnosti měnit teplotu bílé barvy.

Pro LED hraje také ekonomický argument. Přestože za vysokou kvalitu LED lamp zákazníci stále zaplatí více než za tradiční zářivky, jejich předpokládaná životnost 30 000 hodin společně s vyšší světelnou účinností jim přinese úsporu nákladů 75-80 %.

Jak nabídnout kvalitu a spolehlivost

Hlavní faktory, které určují kvalitu a spolehlivost LED lampy, nemusejí být zřejmé při zkoumání jejího zevnějšku. Kvalita samotných diod, návrh řídící jednotky, kvalita komponent, které jsou v ní použité, ale i schopnost povrchu lampy pohlcovat teplo patří mezi klíčové faktory spolehlivosti. Přesto má smysl brát vzhled v potaz. Pokud výrobce klade důraz na detail, neošidil zřejmě ani vnitřní elektroniku. Pokud produkt vypadá lacině, pravděpodobně to odráží přístup k jeho návrhu a výrobě.

Srovnání technických specifikací, zejména s ohledem na světelnou účinnost a očekávanou dobu životnosti, poskytne indicii o kvalitě produktu. Jestliže neznámý výrobce udává čísla o výkonu a spolehlivosti, které jsou výrazně nad průmyslovým standardem, je poměrně podezřelý.

Dostupnost, ekonomika a kvalita LED lamp

Nabídka LED lamp v příštích letech poroste. Jejich světelná účinnost dosáhla úrovně, na které jsou 40W lampy již plnohodnotnou náhradou za tradiční žárovky až do výkonu 100 W. K masovému rozšíření by mělo dojít do 1. 9. 2012, kdy obyčejné žárovky definitivně zakáže evropská legislativa.

Aktuální doba životnosti kvalitních LED lamp se pohybuje mezi 15 000 a 45 000 hodinami. LED lampy s menším fyzickým rozměrem mají obecně kratší životnost, jelikož pracují při vyšších teplotách.

bitcoin školení listopad 24

Při svícení 6 hodin denně, odpovídá 35 000 hodin 16 letům provozu. Proto ačkoliv LED lampa stojí 20 - 30x více než obyčejná žárovka, je tedy z ekonomického hlediska výhodnější. Výhodou nejsou jen nižší náklady na energii, ale také nižší nároky na údržbu a kreativní možnosti instalace.


Autorka působí jako business development manažer ve společnosti Verbatim.

Čtěte dále

Red Hat: Co nás čeká v oblasti automatizace a využití AI?
Red Hat: Co nás čeká v oblasti automatizace a využití AI?
ČSÚ: Tuzemské tržby v ICT sektoru v roce 2023 přesáhly bilionovou hranici
ČSÚ: Tuzemské tržby v ICT sektoru v roce 2023 přesáhly bilionovou hranici
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
ComSource: Počet DDoS útoků na české firmy zůstává nízký, u kritické infrastruktury je tomu naopak
ComSource: Počet DDoS útoků na české firmy zůstává nízký, u kritické infrastruktury je tomu naopak