Oracle převzal Sun. Teď chce posílit přímý prodej

3. 2. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oracle úspěšně dokončil fúzi Sunu a minulý týden představil své plány spojené s nově získanými produkty. Firma se hodlá zaměřit na integrované systémy a nabízet vše od aplikací a operačních systémů, po databáze, servery a úložná řešení. Jaké má Oracle zprávy pro partnery?

Scott McNealy (vlevo), CEO společnosti Sun a Larry Ellison, CEO Oraclu, právě domluvili byznys roku. Co bude se Sunem dál?Akvizice za více jak 7 miliard dolarů byla oznámena již vloni v dubnu, vše však zdržela Evropská unie a k dokončení fúze tak došlo až letos v lednu.

Po sloučení Oracle neplánuje přejmenovat produkty Sunu, ale podle slov Charlese Phillipse, prezidenta firmy, hodlá značku Sun znovu probudit k životu. Všechny produkty chce firma spravovat komplexně a v případně problémů se uživatel vždy obrátí přímo na Oracle, což je pro partnery i zákazníky určitě pozitivní zprávou.

V konečném součtu chceme zlepšit a změnit směr, jakým lidé kupují systémy, jak je provozují a jak je řídí,“ uvedl Charles Phillips na tiskové konferenci, jež následovala po pozitivním prohlášení Evropské komise k akvizici. Oracle tak nyní bude nabízet jak skupinu produktů s logem Oraclu tak Sunu, produkty ale budou podle výrobce vzájemně úzce provázány a připraveny pro vzájemnou spolupráci.

Oracle již sám o sobě nabízí řadu produktů pro databázová řešení, po sloučení firem se seznam rozšiřuje mimo jiné o operační systém Solaris, servery pro Unixové a Oracle databáze, storage řešení a programovací jazyk Java

Budoucnost Javy

K poslednímu jmenovanému, jazyku Java, Phillips uvedl, že všechny příští aplikace hodlá Oracle napsat právě v Javě a doufá, že jazyk zůstane i nadále velice úspěšný. Některé změny se však chystají. Například JavaOne, pravidelná červnová výroční konference, bude nyní součástí konference Oracle OpenWorld, konané 19. až 23. září v San Franciscu.

Pokračovat hodlá Oracle i ve vývoji operačního systému Solaris a open source databáze MySQL. Ta se nově stane součástí světového open source oddělení Oraclu. Podle Edwarda Screvena, hlavního architekta společnosti,  chce Oracle MySQL nadále zlepšovat a zavádět do produktů Oracle Enterprise Manager, Secure Backup a Audit Vault.

Díky fúzi se Oracle stal silným hráčem i na poli cloud computingu, neboť je schopen nabídnout v podstatě kompletní řešení pro vybudování cloudového centra. Pro partnery a zákazníky to znamená výhodu pořízení zařízení i softwaru od jednoho velkého dodavatele a nikoli od několika menších, přičemž Oracle nabídne pro všechny produkty sjednocenou podporu.

Partneři Sunu pláčou?

Nepříliš dobrou zprávu má však Oracle pro stávající partnery Sunu. Chystá se totiž najmout až 2000 obchodníků a vybraným zákazníkům nabízet produkty a řešení napřímo. To však platí pouze pro největší globální zákazníky, kterých by mělo být kolem 1 700, a partneři tak i nadále zůstanou ve hře.

Podle Judsona Alhoffa, šéfa nepřímého prodejního kanálu v Oraclu, budou mít partneři šanci i u velkých klientů, pokud nabídnou zákazníkem požadovanou přidanou hodnotu či expertní znalosti.

Většina nepřímého prodeje Sunu bude realizována na trhu střední velikosti. Celkem 40 % prodejů Sunu v této oblasti jde přes partnery. V případě vůbec všech transakcí Oraclu jich 80 % prochází přes partnery,“ uvedl na závěr Judson Alhoff.

bitcoin školení listopad 24

Další informace o fúzi najdete v článku našeho sesterského magazínu Computerworld.cz.


Zdroj: IDG News Service

Čtěte dále

Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT
Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC