Recenze: Kapesní server od Thomas-Krenn.AG

11. 2. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Autor: Thomas-Krenn.AG
Připadá vám spojení „kapesní server“ nesmyslné? Německý výrobce serverů Thomas-Krenn, který si zakládá především na kvalitě, se touto cestou vydal. Jak to dopadlo?

Společnost Thomas-Krenn.AG je německým výrobcem a dodavatelem zejména serverových a storage řešení vlastní výroby. Měli jsme možnost seznámit se se zástupcem nejmenšího serverového řešení s označením Low Energy Server  - „LES“, jehož rozměry činí 4,5 x 12 x 16 cm, a vejde se tak i do dlaně.

Koncept „Low Energy“ vychází z myšlenky, že na malé projekty a aplikace není potřeba nasazovat energeticky a výkonově předimenzované stroje, ale že postačí přizpůsobené a optimalizované zařízení.

Základem „Low Energy“ serveru je proto nízkonapěťový dvoujádrový procesor Intel Atom Z530 s frekvencí 1,6 GHz.  K dispozici je také verze s procesorem Z510. Výhodou těchto procesorů je výkon srovnatelný například s procesory Pentium 4 ale s mnohem nižší spotřebou.

Celková maximální spotřeba serveru je deklarována okolo 9 W, což můžeme považovat za velmi ekonomické. Pro srovnání spotřeba dvoudiskových NAS se pohybuje zhruba od 7 W v nečinnosti a od 16 W při zatížení. Další výhodou tohoto řešení je bezhlučný provoz, kterého Thomas-Krenn dosáhl použitím pasivního chlazení bez nutnosti použití ventilátoru. Server je vybaven externím 18W napájecím adaptérem, který také přispívá k bezhlučnému provozu.

Co dostal LES do vínku?

Samotný server je zabudován do robustní kovové schránky vybavené na přední straně vypínačem a jedním USB rozhraním. Další dvě USB se nacházejí na zadní straně, spolu s gigabitovým síťovým rozhraním Ethernet. Rozšiřující slot byl v našem případě osazen druhou gigabitovou síťovou kartou.

Server je vybaven operační pamětí o velikosti 1 GB, což pro zamýšlené použití zcela dostačuje. Bohužel, pokud by uživatelé požadovali větší kapacitu RAM, budou se muset poohlédnout po jiném řešení, protože u tohoto modelu není možné paměť rozšířit. I když Thomas-Krenn uvádí, že další modely s více RAM jsou na cestě. Místo na grafické karty Intel je na chipsetu integrovaný Graphics Media Accelerator GMA 500.

Že jde o serverové řešení, ukazuje i možnost instalace přídavných karet, mezi které patří druhá síťová karta nebo Wi-Fi modul, a dále je možné instalovat paměťovou kartu SDHC.


 

LES Thomas-Krenn.AG - pohled zepředu


Neopomenutelné je diskové uložiště. Tím byl v případě testovaného modelu SSD disk Intel 520 s kapacitou 120 GB. Na webu společnosti je možné zvolit konfiguraci SSD disků od 80GB až po úctyhodných 600GB. Kdo zatouží po klasickém pevném disku, může zvolit 250GB WD Scorpio Black s rychlostí 7200 otáček, musí však počítat s vyšší hlučností a pravděpodobně i spotřebou.

Posledním rozhraním serveru je port HDMI který slouží pro připojení monitoru. Osobně bych očekával spíše D-sub nebo DVI port, ale HDMI zvítězilo zřejmě kvůli malé velikosti svého konektoru. Každopádně uživatel musí při připojení periferie počítat s použitím redukce HDMI/DVI.

V malém a kompaktním těle serveru již bohužel nezbylo místo na DVD mechaniku. Ty je třeba v externím provedení připojit pomocí USB rozhraní. Ale popravdě tyto periferie jsou potřeba zpravidla během instalace operačního systému a během provozu je jejich využití minimální.

Linuxová platforma

Low Energy server je vybaven předinstalovanou verzí linuxové distribuce Debian 6.0. Toto není náhodné neboť společnost Thomas Krenn dlouhodobě linuxovou a open-source komunitu podporují.

Společnost vyhlásila soutěž o nejlepší open-source projekt postavený právě na platformě „Low Energy“, a bude tak zajímavé sledovat, kde všude najde toto úsporné řešení své uplatnění. Ideální platformou budou pro DNS servery, firewally, routery, mailové servery, monitoring a sběr dat nebo jako nenáročná platforma pro klienty. Server je testován pro provoz na distribucích Debian, Ubuntu a CentOS.


LES Thomas-Krenn.AG - pohled zezadu


 Slovo závěrem

Platforma „Low Energy“ míří na poměrně velkou cílovou skupinu aplikací a uživatelů, kteří nepožadují gigantický výkon mnohajádrových nejvýkonnějších procesorů I-7 nebo Xeon, ale spokojí se spolehlivým, nenáročným a úsporným řešením.

Jak jsem zmínil výše, uplatnění nalezne při řešení specifických úkolů zejména v kombinaci s Linuxovým prostředím. Neobtěžuje hlukem, velkou konstrukcí a vybavením které nevyužijete. To vše za přijatelnou cenu v profesionálním serverovém zpracování. LES od Thomas-Krenn.AG není server pro ty, co chtějí šetřit, ale pro ty, kteří hledají spolehlivost.

Koncová cena začíná na 499 Euro (cca 12 646 Kč). Cena testovaného modelu podle konfigurátoru činí 19 368 Kč.

bitcoin školení listopad 24


 Pro:

  • Velmi nízká spotřeba
  • Rozměry
  • Robustní zpracování
  • Řešení od výrobce známého kvalitou svých produktů

Proti

  • Zatím nemožnost rozšířit RAM
  • Vyšší cena u vyšších konfigurací

Čtěte dále

Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends