Pětina Čechů v posledních třech letech zaznamenala pokus o kyberútok na svou osobu, ukázal nejnovější průzkum UniCredit Bank. Škoda, kterou kyberútočníci napáchají, se neustále zvyšuje spolu s tím, že kyberútoky jsou čím dál častější.
Loni celková škoda na klientech všech bank přesáhla miliardu korun a přesáhne ji i letos, uvádí Česká bankovní asociace. Nepovedené pokusy o útok navíc lidé často nehlásí, čímž podle odborníků ztěžují prevenci.
Počet kyberútoků roste a s tím roste také částka, kterou se podaří kyberútočníkům ukrást. Podle průzkumu se v posledních třech letech setkala pětina (20,7 %) Čechů s pokusem o kybernetický útok.
Častěji pokus zaznamenali mladší respondenti ve věku 18 až 35 let. Dalších 18,2 % lidí si nebylo jistých, zda útok na svou osobu zaznamenalo, a zbývajících 61,1 % respondentů se v posledních třech letech s kyberútokem nestřetla.
První krok: odhalit. Druhý krok: nahlásit
Nejčastějšími formami útoků byly phishing (krádež osobních údajů, většinou skrze podvodný e-mail) a smishing (krádež skrze SMS nebo chatovací služby jako je o WhatsApp, Messenger anebo Telegram).
Ačkoliv velká část lidí už umí správně na podvodné taktiky reagovat, např. tedy zavěsí podezřelý telefonát nebo smaže podezřelé SMS či zprávy v chatu, málokdo udělá druhý krok – pokus o podvod nahlásit.
Podle dat České bankovní asociace (ČBA) třetina lidí, kteří zažili hackerský útok nebo pokus o něj, informovala své blízké a/nebo svou banku (33 %, respektive 32 %). Nicméně čtvrtina respondentů situaci dále nijak neřešila.
Pokus o útok se nevyhne nikomu
Analytici UniCredit Bank kromě toho, zda se respondent s útokem setkal, zjišťoval také to, jak útok na danou osobu dopadl. Většina respondentů (76,9 %), která útok zaznamenala, ho úspěšně rozpoznala jako pokus o krádež a nenechala se napálit.
Zbývajících 23 % respondentů bylo okradeno, nejčastěji přišli o peníze. Druhým nejčastějším důsledkem bylo odcizení platebních údajů, avšak bez ztráty peněz.
„V průzkumu se ukázalo, že oběti se lišily věkem, vzděláním, místem bydliště i pohlavím a útoky je zastihly všechny bez rozdílu – ať už šlo o osmnáctiletého muže z Prahy nebo ženu ve věku 65 let z Jihočeského kraje,“ konstatuje Petr Plocek,tiskový mluvčí UniCredit Bank.
„Mezi oběťmi kyberútoku se našli lidé jak se základním vzděláním, tak magisterským vzděláním. Cílem tedy může být opravdu kdokoliv a nedá se spolehnout na to, že zrovna vy útočníka zajímat nebudete,“ upozorňuje.
Zdroj: UniCredit Bank