Virtualizace desktopů? Letos jen pilotní projekty

8. 4. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Virtualizace se dynamicky rozvíjí už několik let a postupně začíná pronikat i do dalších segmentů, například k desktopům. Jak výhody přináší virtualizovaný desktop a jak podle analytiků uvažují zákazníci?

Většina CIO již o virtualizaci klientských stanic pomalu přemýšlí, letošní rok však podle některých analytiků poskytne povětšinou prostor pouze pro pilotní či menší projektyVětšina CIO již o virtualizaci klientských stanic pomalu přemýšlí, letošní rok však podle některých analytiků poskytne prostor pouze pro pilotní či menší projekty.

Z výsledků průzkumu ITIC, jehož se účastnilo více jak 800 světových firem, vyplývá, že 31 % respondentů plánuje nasadit řešení virtualizovaných desktopů (VDI - Virtual Desktop Infrastructure) ještě tento rok.

V porovnání s loňskými výsledky průzkumu nasadí VDI více jak dvojnásobný počet firem. Podobně je na tom virtulizace aplikací. K ní se letos hodlá uchýlit 37 % dotazovaných, loni to bylo pouze 15 %.  Podobný průzkum prováděl i Gartner, podle jeho výsledků letos plánuje VDI nasadit 33 % organizací.

Analytik Chris Wolf z Burdon Group zmiňuje, že pro nasazení řešení VDI je nyní vhodná doba a návratnost investice činí přibližně tři až pět let. Pozitivní ohlasy mají virtualizované desktopy také od firem, které jejich výhod již využívají. Ty ušetřily náklady prodloužením životnosti počítačů případně využitím levnějších tenkých klientů. Umístění obrazů disků v datacentrech nabízí i snadnější správu a v případě problému jejich snadnější řešení.

Životnost XP končí, nastupují modulární Windows 7

Blížící se konec životnosti Windows XP nutí společnosti přemýšlet o další generaci desktopů. Jsou si vědomi potřeby vybavit se novými stroji, zároveň ale o to více zvažují možnost virtualizace desktopů. Letošní rok se podle Wolfa ponese ve znamení překonávání zábran za pomoci menších pilotních projektů. Typický CIO má podle Phila Grova z CSC k novému řešení určitou dávku skepse, zejména díky současnému malému rozšíření technologie.

Těžkou volbou pro CIO může být i volba správného modelu virtualizace, k dispozici je jich několik. Krom zmíněné VDI se nabízí i možnost prezentační virtualizace, virtualizace založené na blade počítačích a řešení client-hosted (systém hostovaný na klientské stanici), které poskytuje  širší možnosti v režimu offline a je vhodný pro firmy, kde zaměstnanci využívají vlastních počítačů. Poslední možností je hostování desktopů v cloudových systémech.

Na poli software umožňujícího virtulizaci bojují v současné době tři firmy: VMware, Citrix a Microsoft.  V plánu prvních dvou jmenovaných bylo zavedení systému virtualizace, který nepotřebuje operační systém na hostovaném počítači a poběží přímo na jeho hardwarových prostředcích. Ucelené řešení zatím nepředstavila ani jedna ze společností.

Ať už ale váš zákazník zvolí jakékoli z těchto řešení, velké výhody mu přinese systém Windows 7. Dan Powers z Cox Communications zdůrazňuje možnost modulárnosti W7, díky tomu je řešení méně nákladné na úložný prostor. Zatímco obraz disku s Windows XP zabíral 10 GB, u Windows 7 to díky možnosti odstranit věcí nevyužívaných při virtualizaci může být až 5x méně, tedy 2 GB na uživatele. Z hlediska úložného prostoru se jedná o značné snížení nákladů.

bitcoin školení listopad 24

Virtualizace znamená pro dodavatele IT služeb budoucnost. Jste na ni připraveni?

Zdroj: IDG News Service

Čtěte dále

Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT
Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Přijďte si do Asbisu pro všestranně kompaktní Asus NUC 14
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Nový rok, nový kabát: ChannelWorld mění název na Channeltrends
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Adam Berdár je obchodním ředitelem NTT Data
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC